poniedziałek, 19 stycznia 2009
Czym się różnią taśmociągi i przenośniki taśmowe
Często błędnie jest utożsamiany właśnie z przenośnikiem taśmowym.
Warto zapamiętać na przyszłość, że jeden przenośnik taśmowy jest jeden, a dopiero połączone przenośniki taśmowe tworzą taśmociągi.
piątek, 16 stycznia 2009
Przenośniki taśmowe - chyba najbardziej znane
Zbudowano wiele różnorodnych konstrukcji przenośników taśmowych. Prawie wszystkie napędzane są silnikami elektrycznymi. Najczęściej spotykanym jest przenośnik składający się z taśmy połączonej w pętlę podpartej na rolkach zwanych krążnikami, napędzany za pomocą jednego lub wielu bębnów napędowych. Taśma jest napinana za pomocą mniej lub bardziej skomplikowanych urządzeń napinających (śruba rzymska, napinacze sprężynowe, nadążne, grawitacyjne, hydrauliczne lub pneumatyczne). Przy transporcie materiałów mogących oblepiać taśmę (szlam, stłuczka szklana, cukier) montowane są z reguły także urządzenia do czyszczenia taśmy (szczotki, noże, skrobaki).
Istnieją przenośniki napędzane linami bądź łańcuchami, przenośniki z taśmą wyposażoną w poprzeczki (zabieraki) ułatwiające transport materiałów pod dużymi kątami, czy przenośniki z taśmą przykrywającą nosiwo. W długich przenośnikach taśma powrotna może być odwracana. Innym rozwiązaniem jest konstrukcja z taśmą zwijana w rurę w środkowej części trasy przenośnika – dzięki temu materiał transportowany jest chroniony przed czynnikami zewnętrznymi, a trasa przenośnika może przebiegać po łukach.
Przenośniki mogą być wyposażane np. w wagi (mierniki przepływu) przenoszonego materiału, wykrywacze metali. Pracę przenośnika zabezpieczają sygnalizatory zerwania taśmy, przeciążenia, czujniki temperatury, zbiegania taśmy itp.
Przenośniki taśmowe lub łańcuchy następujących po sobie takich przenośników mogą transportować materiały na wielokilometrowe odległości. Stosowane są wszędzie tam, gdzie transport kołowy jest utrudniony lub mniej ekonomiczny, jak również do przenoszenia materiałów z miejsca niższego na wyższe. W kopalniach podziemnych przenośniki taśmowe po wyposażeniu w urządzenia zabezpieczające i sygnalizacyjne mogą służyć do transportu pracowników (najczęściej w pozycji klęczącej).
W kopalniach odkrywkowych stosuje się przenośniki, których położenie jest zmieniane w trakcie przesuwania frontu robót za pomocą tzw. mostów skarpowych.
środa, 14 stycznia 2009
Przenośniki zgrzebłowe w kilku słowach
Przenośnik zgrzebłowy jest to urządzenie transportowe typu przesuwającego w którym przymocowane do łańcucha (łańcuchów) elementy poprzeczne zwane zgrzebłami przesuwają urobek w sposób ciągły w określone miejsce.
Budowa
Każdy przenośnik zgrzebłowy składa się z następujących podstawowych zespołów: napędu, przęseł, łańcucha wraz ze zgrzebłami oraz zwrotni. Silnik napędowy sprzęgnięty z przekładnią zębatą za pośrednictwem sprzęgła hydrokinetycznego napędza gwiazdę napędową która pociąga łańcuch przenośnika wraz z urobkiem. Do napędu stosuje się silniki o dużym momencie rozruchowym (ogniotrwałe). Elementy i zespoły stosowanych przenośników są zunifikowane tak, że są one wzajemnie wymienne. Umożliwia to uporządkowanie gospodarki częściami zamiennymi oraz ułatwia szkolenie personelu obsługującego.
wtorek, 13 stycznia 2009
Przenośniki zgrzebłowo-rurowe czas poznać
Obszar zastosowania
Do najważniejszych zalet przenośników zgrzebłowo-rurowych należy zaliczyć:
- małe gabaryty poprzeczne i możliwość prawie dowolnego formowania trasy (z licznymi zakrętami, łukami, itp.)
- hermetyczność konstrukcji
- niski pobór energii (w porównaniu z innymi typami przenośników)
Przenośniki zgrzebłowo-rurowe są więc stosowane do bezpylnego odbioru i transportu technologicznego wszelkich pyłów i innych substancji drobnoziarnistych. Poprzez regulację prędkości przenośnika możliwe jest dozowanie transportowanego materiału. Przenośniki te najczęściej są stosowane do transportu pyłu spod lejów np. elektrofiltrów do zbiorczego punktu zwilżania pyłu (skąd jest dalej transportowany innymi przenośnikami np. na hałdę. Podstawowe parametry przenośników zgrzebłowo-rurowych:
- długość nominalna - jest to połowa całkowitej długości cięgna. Ze względu na siły występujące w cięgnie, rzadko spotyka się przenośniki dłuższe niż 50m. Z kolei dla długości mniejszych niż 5m, często bardziej opłacalne jest zastosowanie przenośników ślimakowych, które także mogą być hermetyczne.
- długość transportowa - odległość - wzdłuż osi cięgna - od pierwszego zasypu, do ostatniego wysypu
- średnica nominalna - nominalna średnica rury transportowej (zazwyczaj 80÷250mm)
- moc - w większości typowych zastosowań waha się w przedziale 0,12÷0,55 kW
- wydajność objętościowa - najczęściej nie jest większa od 5m³/h, ale producenci oferują wydajności do 25m³/h, a w szczególnych przypadkach (transport lekkich materiałów, o niskim współczynniku tarcia) do 40m³/h. Większych wydajności się nie stosuje ze względu na problemy konstrukcyjne.
Budowa
Każdy przenośnik zgrzebłowo-rurowy składa się z: głowicy napędowej, segmentów rurowych, oraz cięgna z zamocowanymi zgarniakami. Przenośniki zgrzebłowo-rurowe często mają także głowice kierunkowe i inne opcjonalne elementy (jak np. mieszalniki które przy okazji mieszają transportowany materiał). Trasa przenośnika (wzdłuż osi cięgna) musi tworzyć krzywą zamkniętą.
Na głowicy napędowej (zwanej też stacją napędową) zamontowany jest motoreduktor, na wyjściu którego znajduje się tzw. gwiazda napędowa, która posiada kształtowe wypustki, umożliwiające ciągnięcie cięgna.
Segmenty rurowe są zazwyczaj stalowymi rurami o przekroju okrągłym. Czasami się jednak spotyka inne kształty (np. prostokątne), lub nadbudowane rury (przenośniki do transportu materiałów o dużej granulacji), wtedy takie przenośniki spotykane są także pod nazwą przenośniki zgrzebłowo-korytowe.
Ze względu na rodzaj cięgna, przenośniki zgrzebłowo-rurowe można podzielić na następujące grupy:
- przenośniki zgrzebłowo-rurowe z cięgnem łańcuchowym - cięgnem jest łańcuch ogniwowy lub kształtowy, na którym zamontowane są zgarniaki
- przenośniki zgrzebłowo-rurowe z cięgnem linowym - cięgnem jest lina (zazwyczaj stalowa), na której zamontowane są zgarniaki
Na cięgnie oprócz zgarniaków mogą być zamontowane także inne elementy, takie jak np. skrobaki, czyszczące przenośnik z osadów, itp.
Aby cięgno prawidłowo współpracowało z gwiazdą napędową, niezbędny jest jego odpowiedni naciąg. Ów naciąg jest realizowany poprzez którąś z gwiazd (zazwyczaj w głowicy kierunkowej 180°), która jest zamontowana przesuwnie.
Najważniejsi producenci
Z powodu zastrzeżeń patentowych Europejski rynek przenośników zgrzebłowo-rurowych jest zdominowany przez 2 firmy: Niemiecką firmę Schrage (przenośniki z cięgnem łańcuchowym) i Polską firmę Ferind (przenośniki z cięgnem linowym). Ponadto w Stanach Zjednoczonych przenośniki zgrzebłowo-rurowe są produkowane przez firmę Dynamtech Conveyor.
sobota, 10 stycznia 2009
Czas poznać przenośniki kubełkowe
Przenośnik kubełkowy zwany też podnośnikiem kubełkowym jest urządzeniem do przemieszczania ładunków sypkich w którym ruch ładunku odbywa w pojemnikach zwanych kubełkami. Kubełki są zamocowane na cięgnach (taśmie lub łańcuchach). Przenośniki kubełkowe wykorzystywane są w procesach technologicznych najczęściej do zasypywania (napełniania) silosów lub zbiorników. Materiałem transportowanym są najczęściej sypkie takie jak cukier, ziarna zbóż, piasek itp. Przenośniki kubełkowe dzielimy na:
- przenośniki kubełkowe proste,
- przenośniki kubełkowe okrężne,
Budowa
Przenośnik kubełkowy składa się z poruszającego się cięgna lub cięgien, na którym zawieszone są pojemniki zwane kubełkami. Poruszające się kubełki są w sposób ciągły napełniane materiałem transportowanym, który przemieszcza się wraz z nimi. W miejscu wysypu materiał transportowany jest wysypywany z kubełków. W zależności od typu przenośnika opróżnianie kubełków odbywa się za pomocą siły odśrodkowej (dla prostych) lub grawitacyjnie (dla okrężnych).
Podstawowe dane techniczne charakteryzujące przenośniki kubełkowe
- wysokość podnoszenia – odległość w pionie między zasypem i wysypem,
- pojemność kubełka – pojemność pojedynczego kubełka,
- podziałka kubełków – odległość pomiędzy osiami kolejnych kubełków,
- prędkość ruchu kubełków – prędkość liniowa poruszania się kubełków,
- wydajność – zdolność do przemieszczenia danej objętości w określonej jednostce czasu.
piątek, 9 stycznia 2009
Kto wie czym są przenośniki podwieszone?
Przenośnik podwieszony jest urządzeniem do przemieszczania ładunków zawieszonych pod przenośnikiem najczęściej na haku zwanym zawieszką. Zwykle zawieszki są dopasowane kształtem do transportowanych przedmiotów.
Przenośniki podwieszone wykorzystywane są w szczególnie w miejscach, w których ze względu na małą ilość przestrzeni trzeba przenieść transport ponad obszarem roboczym i drogami komunikacyjnymi. Wykorzystuje się je również w procesach technologicznych (np. w malarniach proszkowych), transporcie międzyoperacyjnym i międzywydziałowym.
Budowa przenośnika podwieszonego
Przenośnik podwieszony składa się z toru jezdnego, po którym poruszają się wózki z zawieszkami lub łańcuch do którego doczepione są zawieszki. Napęd wózków może być realizowany poprzez napędzany łańcuch znajdujący się na osobnym torze – w takim przypadku mamy do czynienia z przenośnikiem podwieszonym dwutorowym.
Napęd przenośnika realizowany jest poprzez napędzanie łańcucha, które odbywa się za pomocą przekładni ciernej lub zębatej.
Tor jezdny wykonany jest zwykle z teownika lub ceownika. Materiałem na tor jest stal lub coraz częściej stopy aluminium szczególnie dla przenoszenia lekkich elementów.
Podstawowe dane techniczne przenośników podwieszonych
- długość – długość toru jezdnego, po którym poruszają się wózki lub łańcuch,
- podziałka zawieszek – odległość pomiędzy poszczególnymi zawieszkami,
- prędkość – dla łańcuchów napędzanych,
- obciążenie – maksymalny dopuszczalny ciężar transportowanego ładunku
Podział przenośników podwieszonych
- jednotorowe,
- dwutorowe.
Przenośniki podwieszone jednotorowe posiadają jeden tor, po którym poruszają się wózki lub łańcuch, który może być napędzany.
Przenośniki podwieszone dwutorowe posiadają dwa tory; przy czym po jednym torze poruszają się wózki lub łańcuch z zawieszkami, natomiast po drugim torze porusza się łańcuch napędowy, z którego za pomocą zaczepów przekazywany jest napęd na pierwszy tor.
środa, 7 stycznia 2009
Kilka zdań o przenośnikach śrubowych
Przenośnik śrubowy (zwany też ślimakowym lub żmijką) – urządzenie do przemieszczania materiałów sypkich za pomocą śruby obracającej się wewnątrz koryta. Materiał może być transportowany w poziomie, skośnie lub w pionie.
Przenośniki śrubowe stosuje się jako urządzenie odbierające materiał spod różnego rodzaju zbiorników i silosów, służą również do dozowana produktu w procesach technologicznych. Dzięki zamkniętej budowie materiał transportowany może być odizolowany od otoczenia.
Budowa przenośnika
Przenośniki śrubowe dzielą się na dwa rodzaje: z korytem zamkniętym i otwartym. Pierwsze mają zwykle koryto w kształcie rury okrągłej lub litery "U" z pokrywami, zaś drugie – w kształcie litery "U" (bez pokryw).
Przenośnik śrubowy składa się z koryta, wewnątrz którego znajduje się ślimak, czyli wał z nawiniętą powierzchnią śrubową (wstęgą ślimaka). Obracający się wał powoduje przesuwanie się materiału transportowanego. Produkowane są również ślimaki wykonane bez wału – wtedy wstęga musi być na tyle mocna, aby przenieść obciążenia. Koryto jak i ślimak wykonuje się ze stali lub z tworzywa sztucznego.
Napęd przenośnika realizowany jest poprzez napędzanie wału ślimaka lub bezpośrednio ślimaka (dla ślimaków bezwałowych).
Podawane dane techniczne
- długość – odległość pomiędzy zasypem i wysypem, często podaje się również całkowitą długość koryta;
- średnica – średnica wewnętrzna koryta;
- skok śruby ślimaka – odległość pomiędzy kolejnymi piórami wstęgi ślimaka;
- wydajność – zdolność do przemieszczenia danej objętości w określonej jednostce czasu.
Wałkujemy czy rolujemy - przenośniki wałkowe
Przenośnik wałkowy (zwany też przenośnikiem rolkowym) jest urządzeniem do przemieszczania ładunków stałych o zwartej budowie, w którym ruch ładunku odbywa się po obracających się wałkach ustawionych równolegle. Przenośniki wałkowe wykorzystywane są w procesach technologicznych oraz w transporcie wewnątrzmagazynowym.
Materiałem transportowanym są najczęściej opakowania zbiorcze takie jak kartony, paczki, pojemniki, skrzynie, palety lub pojedyncze elementy np. deski, akumulatory, książki, itp..
Materiał transportowany powinien mieć w miarę płaskie dno (lub użebrowane prostopadle do wałków), żeby uniknąć zaklinowania pomiędzy wałkami.
Budowa
Przenośnik wałkowy składa się z dwóch równoległych burt w których zamocowane są wałki (prostopadle do burt). Burty połączone są ze sobą za pomocą wałków i/lub dodatkowych poprzeczek. Burty z rolkami zwykle umieszczone są na podporach.
Podstawowe parametry
Podstawowe dane techniczne charakteryzujące przenośniki wałkowe:
- długość - odległość między końcami przenośnika,
- szerokość - odległość pomiędzy burtami bocznymi,
- średnica zewnętrzna wałków,
- podziałka wałków - odległość między osiami sąsiednich wałków,
Podział
Przenośniki wałkowe dzielimy na:
- Przenośniki wałkowe napędzane.
- Przenośniki wałkowe nienapędzane (grawitacyjne).
Przenośniki wałkowe napędzane
Przenośniki wałkowe napędzane służą do przemieszczania produktów w sposób wymuszony przez obracające się wałki.
Sposób napędzania wałków może być realizowany w następujący sposób:
- za pomocą pasków okrągłych (w takim przypadku wałki muszą być wyposażone w rowki pod paski),
- za pomocą łańcucha (w takim przypadku wałki muszą być wyposażone w koła zębate łańcuchowe),
- za pomocą paska zębatego (w takim przypadku wałki muszą być wyposażone w koła pod pasek zębaty),
- za pomocą taśmy biegnącej wzdłuż przenośnika dociskanej od spodu do wałków,
Przenośniki wałkowe nienapędzane
Przenośniki wałkowe nienapędzane (zwane też grawitacyjnymi) służą do przemieszczania produktów za pomocą siły grawitacji lub przesuwania za pomocą wymuszenia z zewnątrz np. ręcznego. Często stosuje się je do magazynowania (buforowania) ładunków.
poniedziałek, 5 stycznia 2009
Co to przenośnik i jakie mamy przenośniki
Podział przenośników (PN-ISO 2148:1998):
- przenośniki cięgnowe (transport za pomocą cięgna)
- taśmowe
- stałe
- przejezdne (samojezdne)
- przenośne
- obrotowe
- przesuwne
- członowe (na odpowiednich członach (płyty, koryta, wózki)
- płytowe
- korytowe
- skrzynkowe
- wałkowe
- schodkowe
- półkowe
- kołyskowe
- kubełkowe (transport w kubełkach połączonych cięgnem)
- proste pionowe
- proste pochyłe
- okrężne przestrzenne
- okrężne w jednej płaszczyźnie
- zabierakowe (transport za pomocą zgarniaków, zgrzebłów, zaczepów)
- zgrzebłowe
- zgarniakowe
- talerzowe
- przesuwające (prętowe)
- podłogowe
- skokowe
- podwieszone (ładunek zawieszony na zawieszkach)
- niosące (jednotorowe)
- ciągnące (dwutorowe)
- ciągnąco-niosące
- taśmowe
- przenośniki bezcięgnowe (za pomocą innych niż cięgno elementów mechanicznych, drgań lub grawitacji)
- impulsowe i grawitacyjne (transport po nienapędzanych obrotowych wałkach lub krążkach, lub zsuwniach)
- ślizgowe
- samotoki
- wózkowe
- wałkowe i krążkowe napędzane (transport poziomy po napędzanych wałkach lub krążkach)napędzane
- napędzane, z napędem indywidualnym
- napędzane, z napędem grupowym
- nienapędzane
- śrubowe (transport za pomocą obracającej się powierzchni śrubowej)
- poziome z obracająceym się wałem
- poziome z obracającą się rurą
- pionowe
- wstrząsowe (inercyjne) (transport poprzez dragania rynny)
- wibracyjne
- skokowo-unoszące
- miotające (wyrzutniki)
- taśmowe
- talerzowe
- łopatkowe
- impulsowe i grawitacyjne (transport po nienapędzanych obrotowych wałkach lub krążkach, lub zsuwniach)
- przenośniki z medium pośredniczącym (transport w strumieniu gazu lub cieczy)
- pneumatyczne (gazowe)
- ciśnieniowe
- fluidyzacyjne
- grawitacyjne (aeracyjne)
- hydrauliczne (cieczowe)
- otwarte
- zamknięte
- pneumatyczne (gazowe)
Wkrótce napiszę coś więcej o poszczególnych przenośnikach...